RESMİ KURUMLAR
ADLİ YIL AÇILIŞI VE BAYRAMLAŞMA TÖRENİ

    İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinde Adli yılın açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Törene emekliye ayrılan eski İstanbul BAM C.Başsavcısı Hadi SALİHOĞLU, yeni atanan Başsavcımız Metin SARIHAN, Komisyon Başkanı Murat BOYLU ile adliyede görev yapan hakim ve savcılarla Adliye personeli katıldı.

    İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak görev yapmaktayken, Hakimler ve Savcılar Kurulunun 25 Temmuz 2018 tarihli Adli Yargı Kararnamesiyle İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Metin SARIHAN yaptığı konuşmada; İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinde düzenlenen Adli yıl açılış töreninde kendisine duydukları güvenden dolayı Hakimler Savcılar Kurulunun saygıdeğer üyelerine şükranlarını sunarak Tüm meslektaşlarının Kurban Bayramı ile 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik etti. Başsavcımız sözlerinin devamında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinde görev yaparken kısa süre önce hayatını kaybeden Daire Başkanı Hakim Erol Başbuğ ve Cumhuriyet savcısı Osman Öztürk Bey’i ve yine hain terör saldırıları neticesinde yaşamını yitiren şehitlerimizi saygı ve rahmetle anarak, kıymetli gazilerimize de şükranlarını sundu.

    Daha güzel imkanların sunulması için de çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Başsavcımız görevine başlar başlamaz, gerek vatandaşların daha kaliteli hizmet almalarını gerekse meslektaşlarının ve personelinin daha iyi ve huzurlu şartlarda çalışmalarını temin etmek maksadıyla yoğun bir çalışmaya giriştiklerini anlattı.

    Başsavcımız Metin Sarıhan, konuşmalarına şöyle devam etti:

    “İstinaf usulünün hukuk sistemimize dahil edildiği bu kısa zaman diliminde, uyuşmazlıkların önceki döneme nazaran çok daha hızlı bir şekilde karara bağlandığını, temyiz makamı olan Yargıtay’ın da ağır iş yükünden kurtularak daha kaliteli hizmet sunmaya başladığını müşahede etmiş bulunmaktayız. Bölge Adliye Mahkemelerinin sayısı çoğaltılıp yetki alanları daraltıldıkça, yargı hizmetlerinin daha da etkin ve kaliteli olacağı şüphesizdir. Bildiğiniz gibi ülkemiz, 15 Temmuz 2016 tarihinde, devlet teşkilatımız içinde sinsice yuvalanan FETÖ adlı hain terör örgütü tarafından gerçekleştirilen bir darbe teşebbüsüne maruz kaldı. Aziz milletimizin destansı direnişiyle püskürtülen bu girişim, başta yargı teşkilatı olmak üzere, her kademedeki kamu görevlilerinin kanuni yetkilerini meşru devletten başka oluşumların hizmetine sunmalarının ne denli ağır ve telafisi zor sonuçlar doğurduğunu göstermiştir. Yakın geçmişte yaşanılan bu vakanın tüm görev süremiz boyunca hepimize ders olmasını temenni ediyor, kanunların bize verdiği yetkileri anayasamızla teminat altına alınan tarafsız ve bağımsız yargı ilkesine sadık kalarak kullanmanın önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum ,bu vesileyle, hain darbe girişiminin akamete uğratılması için canını hiçe sayan ve bugün burada bulunmamızda en büyük pay sahibi olan aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum’’ dedi.

    Ayrıca İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi binasının kurulum, yapılış ve işleyiş aşamalarında emeği geçen tüm Başsavcılarımıza, başkan ve üyelerimiz ile Cumhuriyet savcılarımıza, yine idari-teknik personelimiz ile diğer tüm personelimize de teşekkür eden Başsavcımız Metin SARIHAN yeni adli yılımızı tebrik ederek, 2018-2019 Adli yılının adliyemiz mensupları ve tüm yargı camiamız ile devletimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olması temennileriyle konuşmasını tamamladı.

    Bölge Adliye mahkemesi Başkanı Murat Boylu konuşmasında; elbirliği ve gönül birliği içerisnde çok çalışarak sorunlarımızı aşabiliriz, zor bir bir coğrafyada yaşıyoruz. Coğrafya kaderdir diyor bir düşünür. Ancak kader birliği yaparak bu coğrafyayı yaşanabilir kılabiliriz dedi.

    Devamla, Bölge Adliye Mahkemelerinin sorunlarını ve çözüm yollarını birlikte bulabileceklerini bunun içinde tüm meslektaşların elinden geleni yapması gerektiğini ifade etti. "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür Ve bir orman gibi kardeşçesine" Mısrasını okuyarak sözlerine son verdi.

   

   

HIZLI İLETİŞİM

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) - Resmi Web Sitesi © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.